Caedes

Homepage for .MarLin

.MarLin

Artist
Real Name:
Marko Lindell
Comments:
44
Gender:
Male 
Location:
Luleå, Sweden 
Birthday:
1970 (47 years) 
Membership:
10/13/04 2:48 AM GMT07/24/17 2:16 PM GMT 

Recent Works by MarLin: (full gallery)

Silent but not deadly! by MarLin, Photography->Manipulation gallery Get out of my way!!! by MarLin, photography->insects/spiders gallery Have A Nice Day! by MarLin, Photography->Sculpture gallery
Silent but not deadly! Get out of my way!!! Have A Nice Day!

Comments

Post a Comment  -  Subscribe to this discussion
::arneh
02/08/05 8:27 PM GMT
Upptäckte att ingen har hälsat dig välkommen, Marko! Gör det därför nu! Kom gärna med synpunkter och förslag och kritik - det blir lite roligare då! Utnyttja personligt meddelande eller kommentarrutan ( det har du redan gjort, ville bara påpeka, hehe..)
0∈ [?]
::arneh
02/13/05 1:10 AM GMT
Wow....ten points! Hur ska man kunna somna efter det här ?? Det är rörande att se norrlänningar stödja Fjollträsk på det här viset....lite obegripligt faktiskt......hehe. Tackar som mjukast som man säger i Skåne, där jag drack min första välling....
0∈ [?]
::arneh
02/14/05 4:16 PM GMT
...blev ett meddelande istället!
0∈ [?]
pom1
02/16/05 10:22 AM GMT
Thanks for commenting on "seagull"
glad you liked it.
:¬)
0∈ [?]
uniquedreamer2004
02/19/05 1:43 AM GMT
Thanks for commenting on sunset 5 and forthe high ten!, much appreciated
0∈ [?]
But words are things, and a small drop of ink, falling, like dew, upon a thought produces that which makes thousands, perhaps millions think and smile. Art is everywhere, except it has to pass through a creative mind.
::arneh
02/21/05 8:49 PM GMT
Hej Marko! De va en karmstioul ! Har inte så´na hemma precis, bilden är tagen på en herrgård och ser man snett och vint så blir det så här...hehe. Kul att du gillade den...ganska nöjd själv. Min kamera är väl inte speciellt märkvärdig idag, det är en Olympus Camedia C 4000 Z. Men jag är nöjd med den även om man skulle behöva en med vibrationsdämpare..
Mycket går ju också att göra för att få upp kvaliten efteråt, som du vet. -- Arne --
0∈ [?]
McLloyd
02/23/05 10:14 PM GMT
Hallå! Kul att se andra svenskar här. Inte för att verka va en snofsig stockholmare men jag tror jag har en lösning på din till synes paradoxala fråga med ketchupflaskan. Om man reducerar bort vattnet i tomaterna (vilket är en stor del) så är det möjligt.
0∈ [?]
"darkness is absence of light"
::arneh
03/16/05 11:03 PM GMT
Hallå Marko, kul att du är tillbaks, och tack för den roliga kommentaren sist. Tur att du hittade en trppel med orkideer du kan printa ut och sätta på fönsterbrädan, hehe. Vinterbilderna dog liksom bort...det var mycket skönare klimat i växthuset !!
Blir lite nyfiken på din nya kamera...har själv en för dagen ny liggande bredvid tangentbordet...! En Konica Minolta Dimage A2...vad skaffade du för en...?
0∈ [?]
warocle
03/20/05 7:57 AM GMT
Marko, thanks for your comments on "Face of Death"!
haha.. yeah I was only about 3 inches awy from him when i took the shot. The funny thing is, he didnt even move for the whole 10 minutes while i took pictures.
anyway, I appreciate the comments and specially the 10!!
thank you!
vlad
0∈ [?]
Current Work
::arneh
03/20/05 9:32 AM GMT
Tackar, Marko, den där svanen nedanför en bro till Kastellholmen i Fjollträsk låg kvar där den skulle och det blev den bild jag ville ha ! Det var uppmuntrande att se att du gillar "kompositionen"! Kameran verkar funka också..hehe.. häftigt med rejäl ut...,förlåt, upplösning !!!
0∈ [?]
::RobNevin
03/20/05 5:56 PM GMT
Thank you Marko for your kind works concerning my picture Roadside 3. I'm pleased that you enjoyed it. Ditt uttrycker är snällt.

Rob
0∈ [?]
You're invited to tour my gallery ••• º¹º¹ºº¹¹º¹¹º¹ºººº¹¹º¹ºººº¹¹º¹ººº

Leave a comment (registration required):

Subject: